Blog

Blog

Etkili Bir CV Hazırlamanın Püf Noktaları

Bir İnsan Kaynakları çalışanın önüne gelen bir sürü CV arasından sıyrılıp, kendi farkınızı ortaya koyabilmek için etikili bir CV’ye ihtiyacınız var.  

Peki etkili bir CV hazırlamanın püf noktaları nelerdir?


Fotograf

CV’de olması gereken en önemli şeylerden biri fotoğrafınız. Fotoğrafınızın güncel ve vesikalık olmasına dikkat edin. CV’de fotoğrafınızın olması CV’yi inceleyen kişinin aklında kalmanızı sağlar ve sizi bir adım öne geçirir. 


Önyazı 

CV’de bulunan etkili bir ön yazı (Özet Bilgi) CV’ye artı katacaktır. Ön yazı da kendinizi kısaca tanıtarak yeteneklerinizden, kariyer başarılarınızdan ve kariyer beklentilerinizden bahsedebilirsiniz. Bu bölümü çok uzun tutmadan, başvurduğunuz iş için uygun ve iddialı bir aday olduğunuzu göstermelisiniz. 


Yalınlık

Etkili bir CV’de olması gereken en önemli şeylerden biri yalınlık. Yalınlıktan kastımız nedir derseniz CV’yi inceleyen kişi sizinle ilgili bilgilere net olarak ulaşabilmeli. Gereksiz uzun bilgiler, aşırı detaylar maalesef elenmenize neden olabilir. CV’de, başvurduğunuz iş için gerekli olan deneyimleriniz ve başarılarınızın olması yeterli olacaktır.  

Ayrıca CV’nin çok karışık bir görüntüsü olması ve bilgilerin bir akış içinde olmaması da mülakata çağrılmadan elenmenize neden olacaktır. 


Dilbilgisi 

CV’de yazım yanlışı ve dilbilgisi hatalarının olmadığına emin olun. Bu tarz hatalar maalesef oldukça olumsuz bir algı yaratır ve sizi özensiz biri olarak gösterir. CV’nizi hazırladıktan sonra mutlaka dilbilgisi kontrolü yapın ve bir kaç defa tekrar okuyarak kontrol edin. 


Dürüstlük

CV’nizi gönderirken kendinizi olduğunuzdan daha iyi gösterme ya da işi alabilmek için yapabileceğinizden daha fazlasını vadeden bilgileri yazmayın. Bunun yerine CV’de gerçekleri yansıtın ve kendinizi zor bir duruma sokmayın. İlk adımı geçip mülakat çağrıldığınızda CV’ye yazdığınız bilgilerden sorumlu olacağınızı unutmayın.