Blog

Blog

HAYAT ERTELEMEYE GELMEZ

3 ay içinde teslim etmeniz gereken projeye 1 hafta kaldı ve henüz başlamadınız mı? Yarın sınavınız var ve çalışmak için tek zamanınız sınavdan önceki gece mi? Kilo vermek istiyorsunuz ama her pazartesi bir bahane bulup başlayamıyor musunuz?

Eğer durum böyleyse siz iyi bir erteleyicisiniz…

Erteleyen kişi her zaman başlamak için yarının daha iyi bir zaman olduğunu düşünür. Bu kişiler, kısa vadeli ödülleri uzun vadeli ödüllere tercih ederler. Fakat ne yazık ki bu durum yaşamla bağımızı zayıflatır, uzun süreli mutsuzluğa neden olur.

“Procrastination" olarak da bilinen erteleme; kişinin yetiştirmesi gereken işleri ötelemesi, yapmaktan kaçınması ya da sürekli olarak ertelemesi olarak tanımlanır.

Ertelemenin psikolojik kökenleri genellikle kuralcı - baskın ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklarda görülür. Çocuk ancak ailesinin istek ve kurallarına uygun davrandığında onay ve sevgi alır. Bu durumda çocuk kendi isteklerini ve ihtiyaçlarını ikinci plana alarak, ailesinin isteklerini ön plana almaya başlar. Kendi istek ve ihtiyaçlarına yabancılaşan çocuk nihayetinde kendisine ait olmayan ailesinin dayattığı istek ve kuralları yapmayı istemeyerek, bir nevi erteleyerek, tepki verir.

Bunun dışında erteleme şu nedenlerle kendini gösterebilir; motivasyon eksikliği, önceliklendirme problemi,  başarısızlık korkusu, mükemmeliyetçilik, kararsızlık, bitirememe korkusu, yetersiz bilgi, ne yapacağını bilememe.

Erteleme ile başa çıkmak için öncelikle yapmamız gereken; erteleme ile ilgili sorun yaşadığımızı fark etmemiz ve bu sorunu çözmeye gönüllü olmamızdır.

Erteleyici olduğumuzu keşfettikten sonra, kendimizi affetmemiz, sorunu çözmemizde kilit rol oynar. “Ben zaten böyleyim, hiç bir şeyi zamanında yapamam" gibi suçlayıcı ifadelerle artık vedalaşma vakti.  Geçmişi geçmişte bırakmak ve kendimizi affederek yeni bir başlangıç yapmaya odaklanmak erteleme ile başa çıkmanın en önemli adımıdır.

Erteleme konusunda farkındalık yaşayıp kendimizi affettikten sonra ertelemenin altında yatan nedeni keşfetmek gerekir. Şu unutulmamalıdır ki erteleme yaşayan kişi kendisine zarar veriyordur ve bu zarar vermenin nedeni derinlikli araştırılmalıdır. Bu noktada profesyonel destek alınabilir.

Kişi şu soruları kendine sorarsa da faydasını görebilir.

  • ·         Neden işlerimi erteliyorum?
  • ·         İşlerimi genelde hangi durumlarda erteliyorum?
  • ·         Ne olsaydı işlerimi veya hedeflerimi ertelemezdim?
  • ·         En son işlerimi ne zaman zamanında yaptım ve o durumda bugünden farklı olan ne vardı?
  • ·         Benim için bu hayatta önemli olan amaçlarım neler ve bunlara ulaşmak için neler yapıyorum?

Neden keşfedildikten sonra artık hareket vakti. İsteklerimizi, hedeflerimizi yazabilir hatta yapılacak işlerin listesini ( To Do List) çıkarabiliriz. Bu listeyi renklendirmek ve kendi kişisel zevklerimize göre hazırlamak bizi daha da motive eder.

İş önceliklendirmesi yaparken en zor görünen işi en baş sıraya koymamız ve önce onu halletmemiz motive edicidir. En zorunu yapıyor olmak başarma duygusunu en fazla yaşatan olacaktır.

İşlerimizi yapmaya başladıktan sonra onları bir plana dökmek, yığılmanın önüne geçer ve daha iyi bir zaman yönetimi konusunda yardımcı olur.

Çalışmaya yada işlerimize başlamadan önce dikkat dağıtacak sosyal medya, internet, televizyon gibi tüm mecralardan uzaklaşmak iş bitirme açısından fayda sağlayacaktır.

Tüm bu süreçte herhangi bir işimizde eksik veya hata olduğunda, kendimize şefkatle yaklaşmamız önemlidir. Öz şefkatimizi bir ışık gibi kullanarak küçük aksilik ve hataların bizi amacımızdan, olmak istediğimiz kişiden uzaklaştırmasına izin vermemeliyiz.

Kendimizle konuşurken de nazik olmayı unutmamalıyız. Kendinize “yapmak zorundayım”, “hemen bitirmem lazım” gibi zorbalık içeren kelimeler kullanmak yerine “iyi iş çıkarıyorum”, “yeterli zamana sahibim” gibi destekleyici kelimEleri tercih etmeliyiz.

İşleri yapmaya başladığımızı fark ettikten sonra ödüllendirme safhasına geçebiliriz. Bu ödül bize iyi gelen, sevdiğimiz herhangi bir şey olabilir. Bir işi bitirmenin verdiği haz ve mutluluk duygusunu bu ödül ile yaşamak motive edici ve destekleyicidir.

 

 Ve en önemlisi kendimize duyduğumuz güven. Erteleme sorunu ile ilgili atılan her adımın olumlu olarak geri döneceğine inanmamız ertelemenin üstesinden gelmek için  çok önemlidir.

 Tüm bunların dışında, erteleme ile mücadele ederken profesyonel yardım istemekten çekinmeyin.

 Ertelemenin hüznü ve ağırlığı yerine hayallerimize doğru yaklaşmanın sevincini ve hazzını yaşayacağımız mutlu günler dilerim.